Czy to możliwe, że reakcja alergiczna pojawia się nagle, po długoletnim przedłużaniu rzęs? – to pytanie często zadają nam klientki. Bywa bowiem tak, że osoba już od wielu lat korzysta z zabiegu przedłużania rzęs i do tej pory wszystko było dobrze, aż nagle, po jednym z zabiegów dostrzega podrażnienie, zaczerwienienie w okolicach powieki, a do tego swędzi ją oko i czuję mocny dyskomfort. Od razu dodamy – przedłużanie było wykonane przez tą samą stylistkę, co zawsze, według tego samego schematu. Dlaczego więc się tak dzieje? Z tym pytaniem udałyśmy się do specjalistów- okulisty, dr Kamili Kucharskiej z Vidium Medica.
Reakcje mogą się pojawić nagle, nawet jeśli wcześniej nie występowały – to niestety prawda. Może się to zdarzyć z dwóch przyczyn. Większa skłonność pacjenta do alergii na przykład przez używanie różnych kosmetyków lub wina może leżeć po stronie produktu. Skład produktów do przedłużania rzęs może się zmieniać na przestrzeni lat. Jeśli alergia występuje po długim czasie przedłużania rzęs, na początku trzeba sprawdzić skład preparatu. Są również takie testy, które można wykonać, aby dowiedzieć się co jest substancją alergizującą. Może się okazać, że chodzi o ten jeden, maleńki składnik, który można wyeliminować. Jednak w przypadku kleju do przedłużania może okazać się to problematyczne, ponieważ odbywa się to za pomocą przyklejenia plastra na plecach.
Nie wszystkie laboratoria wykonują takie testy, jednak niektóre tak. Trzeba przynieść skład produktu. (laboratoria nie mają wszystkich składów i składników alergizujących, jednak większość posiadają i jesteśmy w stanie przeprowadzić takie testy – głównie większe laboratoria zajmują się takimi badaniami np. Alab). Są w stanie sprawdzić czy nie mamy alergii na dany produkt.Warto porównywać i testować, następnie obserwować, które składniki się powtarzają i mogą powodować alergie.Co jeszcze może wywołać alergie? Nie tylko posiadanie kleju przy przedłużanych rzęsach, ale samo ich zakładanie, ponieważ substancje mogą parować i pojawia się gotowość do alergii. Jeśli występuje reakcja alergiczna u pacjentki następnego dnia po zabiegu, to nie musi oznaczać, że klej dostał się do oka podczas aplikacji, tylko może być to spowodowane unoszeniem się w powietrzu alergenów. Także problem nie leży po stronie kosmetyczki, a alergenów które krążą w powietrzu.
Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna, warto odczekać kilka miesięcy lub wybrać do przedłużania klej, który nie będzie posiadał składników alergizujących.